Kurumlar Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapılacak bağış ve yardımlar nelerdir?

– Kurumlar  vergisi beyannamesinde ayrıca gösterilmek şartıyla, indirim konusu yapılacak  bağış ve yardımlar;

– Genel ve özel bütçeli kamu  idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, Bakanlar Kurulunca  vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel  araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz  karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum  kazancının % 5’ine kadar olan kısmı.

– Genel ve özel bütçeli kamu  idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere bağışlanan okul,  sağlık tesisi, 100 yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde elli yatak)  kapasitesinden az olmamak kaydıyla öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme  yurdu, huzurevi ve bakım ve rehabilitasyon merkezi ile mülki idare amirlerinin  izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri  Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesislerin ve Gençlik ve Spor Bakanlığına ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla  yapılan harcamalar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her  türlü bağış ve yardımlar ile mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri  için yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımların tamamı.

– Genel ve özel bütçeli kamu  idareleri, il özel idareleri, belediyeler ve köyler, Bakanlar Kurulunca vergi  muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma  ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan veya  Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen ya da desteklenmesi uygun görülen  harcamalar ile makbuz karşılığı yapılan bağış ve yardımların % 100’ü.

– Başbakanlıkça ve Bakanlar Kurulunca başlatılan yardım  kampanyalarına makbuz  karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı.

– İktisadi işletmeleri hariç,  Türkiye Kızılay Derneği ve Türkiye Yeşilay Cemiyetine makbuz karşılığı yapılan  nakdi bağış veya yardımların tamamı.

Kurumlar Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapılacak bağış ve yardımlar nelerdir?” üzerine 3 yorum

  • I as well as my friends were actually following the great tips and hints located on your site and then unexpectedly developed a horrible suspicion I never thanked the blog owner for those secrets. The boys are already totally passionate to read through them and now have surely been having fun with those things. Thank you for indeed being really helpful and also for having varieties of brilliant things most people are really needing to be aware of. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

  • I intended to send you that tiny word to be able to thank you as before considering the stunning techniques you’ve provided in this case. This is so incredibly open-handed with you to convey extensively just what some people could possibly have sold for an ebook to earn some dough for themselves, principally given that you might well have tried it if you ever wanted. The things additionally served like a good way to recognize that other people online have the identical dream the same as mine to learn whole lot more when it comes to this problem. I’m sure there are thousands of more pleasant opportunities up front for many who scan your blog.

  • My husband and i ended up being very lucky when Louis managed to round up his web research through the entire precious recommendations he discovered from your weblog. It’s not at all simplistic just to find yourself freely giving steps which usually other folks might have been trying to sell. And we also recognize we now have the writer to thank for this. The specific explanations you have made, the easy web site navigation, the relationships you give support to promote – it’s everything overwhelming, and it’s really assisting our son in addition to us understand this matter is awesome, which is certainly highly indispensable. Many thanks for the whole lot!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir